
VYKONATELNOSTI
Notářský zápis se svolením k vykonatelnosti
Nejčastější dotazy:
1. Musí mi smlouvu s doložkou vykonatelnosti sepsat notář?
Ano, musí být sepsán notářský zápis.
2. Pro které typy smluv je vhodné ujednání o vykonatelnosti závazku?
Pro všechny smlouvy obsahující závazek, v praxi se nejčastěji jedná o:
-Úvěrové smlouvy uzavírané s bankami
-Kupní smlouvy
-Smlouvy uzavírané mezi podnikateli
-Smlouvy o zápůjčkách
-Manželské smlouvy
-Nájemní smlouvy
3. V čem spočívá výhoda sepisu notářského zápisu o svolení k vykonatelnosti?
Je zde výhoda časová, notářský zápis je exekučním titulem, není nutné absolvovat soudní řízení.
4. Jaká je finanční výhoda při svolení k vykonatelnosti?
Nevyčíslitelná. Neušetříte pouze na soudních poplatcích, ale závazek si zajistíte v době, kdy dlužník je schopen závazek splnit, v době po skončení dlouhotrvajících soudních sporů tomu tak nebývá.
5. Je možné spojit vykonatelnost s uznáním dluhu?
Ano, uznání dluhu je s vykonatelností závazku spojené.
6. Je nutné, aby se k notáři dostavily obě strany k uzavření dohody o svolení k vykonatelnosti?
Dohoda je nejčastější způsob, lze však sepsat i jednostranné prohlášení dlužníka o svolení k vykonatelnosti.
Notářský zápis se svolením k vykonatelnosti
Notářský zápis, ve kterém povinný svolí k přímé vykonatelnosti, lze tedy podle tohoto zápisu nařídit a provést výkon rozhodnutí nebo exekuci, představuje efektivní způsob zajištění zaplacení pohledávky bez dalších soudních řízení.
Obsahem notářského zápisu o dohodě se svolením k vykonatelnosti je závazek dlužníka, že ve stanovené lhůtě řádně splní svůj dluh vůči věřiteli a pokud tak neučiní, může věřitel bez dalšího soudního řízení požádat soudního exekutora o exekuci dlužníkova majetku. Není tak třeba před exekucí absolvovat soudní řízení se soudním poplatkem a často s dobou trvání několika let, ve kterém je dlužníkovi nejdříve uloženo dluh zaplatit, a až poté lze navrhnout exekuci. Často pak může být na vymáhání peněz pozdě.
Dohodu je vhodné sepsat v případě zápůjčky nejpozději při předání peněz, ale lze ji uzavřít i ohledně pohledávky, která teprve vznikne (úvěr). Dohodu lze uzavřít i v případech, kdy je již pohledávka splatná a věřitel je ochoten poskytnout dlužníkovi ke splacení dodatečnou lhůtu.
Svolení k vykonatelnosti může být obsaženo přímo v notářském zápisu o právním jednání, ve kterém se účastník zaváže splnit peněžitý dluh vyplývající ze zakládaného závazkového právního vztahu (tedy např. přímo ve smlouvě o zápůjčce).
Svolení k vykonatelnosti může být také obsaženo v notářském zápisu o jednostranném právním jednání, kterým je uznání peněžitého dluhu (k sepsání tedy stačí jen účast dlužníka, nelze však sjednat např. smluvní pokutu).